European Union Education and Awareness for Intelligent Systems Módszerek

Tanítási módszerek

Ebben a fejezetben röviden szeretnénk bemutatni az egyes tanítási módszereket. Igyekeztünk több különböző módszert beépíteni a moduljainkba, hogy változatos, izgalmas és játékos foglalkozásokat alakítsunk ki. A módszerek közül valószínűleg már sok ismerős lesz, de a könnyebb érthetőség kedvéért mindet szerepeltettük a felsorolásban.

Think-Pair-Share

A reflexiós és vitafeladatokhoz gyakran választjuk a think-pair-share (Gondolkodj! - Dolgozz Párban! - Oszd meg!) módszert. A think-pair-share módszer első fázisában mindenki egyedül foglalkozik egy feladattal (think = gondolkodás). A második fázisban egy partnerrel (pair = pár) történik a véleménycsere. Utolsó, harmadik lépésként a két-két fős csoportok négyfős csoportként (négyszögben) vitathatják meg a feladatot. Az utolsó fázisban mindezt az egész csoporttal is megosztják a diákok (share = megosztás).

Páros munka

Két tanuló adott ideig együtt dolgozik a tanár által kijelölt feladatokon. A diákok számára a tanár biztosítja a szükséges munkaeszközöket.

Naplók írása

A napló egy átirat. A napló használható a megbeszélt pontok részletes rögzítésére, vagy csak a legfontosabb pontok felsorolására. Következésképpen különböző típusú naplók léteznek.
A haladási napló (más néven részletezett vagy tárgyalási napló) különös hangsúlyt fektet a beszélgetés menetére, a véleményalkotási és döntéshozatali folyamatra, valamint az eredményekre.
Az eredménynapló különös hangsúlyt fektet a beszélgetés (találkozó, vita, megbeszélés, találkozó, esemény...) során született eredmények (döntések, szavazások, megállapodások...) dokumentálására. Ezért természetesen rövidebb is, mint az eredménynapló.
A naplókat elsősorban a reflexiós feladatok támogatására vagy a tanulási tartalmak rögzítésére használjuk.

Poszterbemutató

A poszterbemutatók számos cél elérését támogathatják. Az újonnan megszerzett ismereteket fontos alkalmazni, segítségükkel pedig jól ellenőrizhető a tanulás sikeressége. Összegyűjthetők és strukturálhatók a különböző megoldási javaslatok. A feladatok eredményei elmenthetők és bemutathatók. Ösztönözhetik az osztályon belüli beszélgetéseket, vitákat. Posztereket ma már nemcsak analóg módon, papíron, hanem digitálisan is készíthetünk különböző eszközök segítségével. Akár egészen egyszerűen PowerPoint diák formájában, vagy a Google Docs/Google Classroom, padlet.com alkalmazások valamelyikével.

Szavazás színkódolt kártyákkal

Remek választás a szavazókártyák használata, ha gyors képet szeretnénk kapni az osztályhangulatról - melyhez minden tanulónak hozzá kell járulnia. Az első modulban például színkártyák segítségével kell a diákoknak a tárgyakat a megbeszélt MI- területekhez rendelniük.

Projektorientált tanítás

A pedagógiában a projektorientált tanítás olyan tanítási módszer, amely projektmunkára épít anélkül, hogy teljes mértékben megfelelne az időigényes projektoktatás kritériumainak. A projektmunkán egy feladat vagy probléma csoportban történő önálló feldolgozását értjük, a tervezéstől a megvalósításon át az eredmény bemutatásáig. A modulok során a diákokat gyakran kérjük arra, hogy önállóan dolgozzanak gyakorlati feladatokon (pl. egy modell betanítása).