Replika
Miért használunk chatbotokat? Milyen előnyeik vannak? Vitassák meg csoportokban!
Kapcsolatba lépett már chatbotokkal? Ha igen, milyen célból?
Milyen problémák vagy veszélyek merülhetnek fel a chatbotokkal kapcsolatban?
További lehetséges kérdések:
Használhatnak chatbotot magányos emberek, illetve mentális egészségügyi problémákkal küzdők is. Ön szerint van ennek értelme, és jól fogadják az érintettek? Milyen problémák merülhetnek fel, ha magányos emberek többet lépnek kapcsolatba chatbotokkal (vagy csak azokkal lépnek kapcsolatba)?
Némely beszélgetéseknél nem lehet pontosan megállapítani, hogy valós személlyel vagy egy chatbottal beszélget valaki. Fontos a chatbotok és a valós személyek egyértelmű elkülönítése?
A modul ezen szakaszában a tanulók közvetlenül beszélgetnek egy chatbottal és saját maguk tapasztalják meg, mire képesek a chatbotok, és mik a korlátaik.
Mitsuku (becenevén "Kuki") különösen érdekessé teheti a feladatot. Ez az alkalmazás ugyanis már öt alkalommal elnyerte a Loebner-díjat, így jól teljesít hiteles válaszok adásában.
Kuki használatához ugyanakkor létre kell hozni egy ingyenes fiókot, így a beszélgetések elmenthetők későbbi használatra is. Ráadásul a chatbot sajnos csak angol nyelven érhető el és más nyelveken pedig nagyon nehézkesen válaszol, így nincs értelme, hogy a tanulók más nyelveken végezzenek vele teljes tesztet (de persze izgalmas lehet a tanulók számára kipróbálni ezt is).
Ha a foglalkozás nem indokolja felhasználói fiók létrehozását, vagy ha nincs lehetőség a Mitsuku tesztelésére, egy papíron végezhető feladat is jó alternatíva lehet, amely során a tanulók önállóan értékelhetik a Loebner-díjért folyó tesztbeszélgetések kivonatait. A zsűri értékelése később ismertethető, és a tanulók eredményeit meg lehet vitatni.
A Loebner-díjat a Turing-tesztet teljesítő programoknak ítélik oda. A díjnak három kategóriája van: az évente odaítélt bronzérem, amelyet a leginkább emberszerű program kap, az ezüstérem, amelyért a programnak már az írásbeli Turing-tesztet is teljesítenie kell; és az aranyérem, amely a teljes Turing-teszt teljesítéséért jár. A teljes teszt részeként olyan multimédiás tartalmakat is fel kell dolgozni, mint például zene, beszéd, képek és videófelvételek. Ezidáig egyetlen program sem teljesítette a teljes Turing-tesztet, így csak a bronzérmet ítéltek oda.
A tanulók és a Mitsuku között lezajló párbeszéddel valójában a Turing-teszt nagymértékben leegyszerűsített változata végezhető el.
A tesztet Alan Turing dolgozta ki 1950-ben azért, hogy meghatározza, hogy milyen pontosan tudja egy program utánozni az emberi nyelvet. A Turing-teszt során egy személynek többször, hiba nélkül meg kell tudnia állapítani, hogy egy kérdésre adott a válasz egy számítógéptől vagy embertől származik-e. Ha a személy erre nem képes, a számítógép "átment" a teszten.
A mi esetünkben a tanulók már tudják, hogy egy chatbottal fognak beszélni, így ezzel a tudással a birtokukban próbálják meg kideríteni, hogy a chatbot milyen mértékben képes emberszerű válaszokat adni, előzetesen pedig azt is megbecsülhetik, hogy mennyire fogja "érteni" a megfogalmazott kérdéseket és válaszokat.
A feladat során ismerje meg közelebbről Mitsuku chatbotot (becenév: Kuki): https://chat.kuki.ai
Állítsa meg az órát!
Mennyi idő után jött rá, hogy nem emberrel beszélget? Miből jött rá, hogy egy számítógépes rendszerrel kommunikál?
Ebben a rövidített feladatban a tanulók olyan állításokkal dolgozhatnak, amelyeket a Loebner-díj zsűrije használt a Mitsuku-val végzett Turing-teszt során. A feladatot a résztvevők egyszerűen kinyomtathatják és kitölthetik, végül pedig a zsűri értékelése is megjeleníthető PowerPointban vagy egy táblára felírva.
Steve Worswick Mitsuku nevű chatbotja egy 20 évesnek tűnő chatbot, amit egy verseny során Turing-tesztnek vetettek alá.
20 kérdést tettek fel Mitsukunak, ebből néhány megtalálható az alábbi táblázatban.
Olvassa el figyelmesen a kérdéseket és a válaszokat! Páros munkában vitassák meg, önök szerint mennyire "emberiek" a különböző válaszok, majd minden választ pontozzanak a következők szerint:
Ebben az utolsó nagyobb lélegzetvételű szakaszban a tanulók maguk próbálják megtervezni egy chatbot elméleti alapjait. Egy tényleges chatbot programozása nem célja a modulnak, mivel az egyrészt meghaladná az időkeretet, másrészt pedig túlmutatna a chatbotok alapvető felépítésének a megértésén.
Ebben a modulban a chatbotok felépítésére vonatkozóan két különböző megközelítést vizsgálunk részletesen. Elméletben mindkét rész elvégezhető, de ha kevés az idő, vagy szeretné meghatározni a nehézség szintjét, a két papíralapú chatbotos feladatból végrehajtható csak az egyik feladat is.
Alapvetően két különböző kivitelezési lehetőséggel van dolgunk:
Ebben a két feladatban a tanulók felismerik, hogy a folyékony, hiteles beszélgetéshez számos eshetőséget kell számba venni.
Ebben a feladatban a tanulók egy folyamatábrán alapuló chatbotot készítenek plakátpapír (nagyméretű rajzlap), toll és jelölőcímkék (post-it) használatával. Lehetséges digitális gondolattérképek készítése olyan eszközök vagy weboldalak segítségével, mint a Canva vagy a Miro.
A döntési fán alapuló chatbotok a legkevésbé beszélgetős chatbot-fajták, amelyek egy előre programozott folyamatot követnek, ami lehet nagyon egyszerű vagy összetett is. Az ilyen chatbotok előre kiválasztott widgeteket használnak a feleletválasztás különböző módjait felkínálva. Ez a mód lehetőséget nyújt ugyan a chatbot szövegeinek és a megjelenítési lehetőségek kreatív megoldására, de a felhasználónak az előre meghatározott lehetőségek közül kell választania. Azért használják ezeket a cégek, mert olcsóbb létrehozni őket, gyorsabb a működésbe állításuk, ugyanakkor hasznosak, szórakoztatóak és edukatív jellegűek.
A feladat elején a tanulóknak ki kell találniuk a chatbot célját (pl. lehessen vele a fodrásznál időpontot foglalni, az időjárásról érdeklődni, vagy pizzát rendelni...).
Ha több idő van a chatbot felépítésére, figyelmet fordíthat a chatbot személyiségére is. A chatbot jellemének nem kell túl összetettnek lennie. Egy hiteles, humoros chatbot erősítheti a felhasználók bizalmát, és jobb móka használni is. A chatbotja gyors felfogású, középkorú hölgy, vagy inkább egy alacsony, szégyenlős fiú, esetleg egy komoly idősebb úr? Ne feledje, hogy a chatbot kit képvisel (pl. cég), hogy a chatbot lényegileg illeszkedhessen a kitalált márkájához.
Amikor elkészült a chatbot, kérje ki másik csoport véleményét és játssza végig a chatbot összes lehetőségét! Minden rendben megy vagy előfordulnak problémák?
Ebben a feladatban a tanulók egy papíralapú chatbotot fejlesztenek, amely úgy reagál a kulcsszavakra, mint az NLP-modellek, így helyes válaszokat is ad. A tanulók kapnak egy táblázatot a lehetséges bemeneti és kimeneti szavakkal, amely alapján az adott bemenetnek megfelelően kell válaszolniuk. A tanulók hamar felismerik, hogy a lehetőségek széles skáláját kell lefedni és a tartalék kulcsoknak is játékba kell kerülniük, hogy a beszélgetés simán folyjon.
Egy természetes nyelvfeldolgozáson (NLP) alapuló chatbot használatához verbális bemenetre van szükség billentyűzet vagy hangos beszéd által. A chatbot elemzi a kapott szavakat és információvá alakítja azokat. Mindez a természetes nyelv megértéséből (Natural Language Understanding, NLU) és a természetes nyelv létrehozásából (Natural Language Generation, NLG) áll.
Egy chatbot ugyan látja a beírt betűket, de nem ismeri a szavak jelentését. nem ismeri a szavak jelentését. Az "Időpontot szeretnék foglalni" mondat jelentése teljesen világos egy ember számára, de a számítógép részére csupán egy sor betű. Elsőre ez pontosan annyi jelentéssel bír számára, mint az értelmetlen "mis sdaijhw wek“ szöveg.
Tegyük fel, hogy van egy chatbotunk, amely képes egy fodrászatnál az időpontok foglalására és törlésére. A chatbot megkérdi "Miben segíthetek fodrászatunkban?" a felhasználó pedig válaszol: "Időpontot szeretnék foglalni.". Így ez a válasz lesz a bemenet a chatbot számára. Ekkor a chatbot elkezdi lépésről lépésre haladó folyamatát (amit csővezetéknek - pipeline - is hívnak) az ahhoz szükséges szövegbeli szerkezeti elemek felismeréséhez, hogy a program helyes választ adhasson.
Az olyan nyelvi asszisztensek, mint az Alexa vagy a Google Assistant is így működnek. Ezek esetében a beszédfelismerés az első végrehajtott lépés. Ez alakítja a mikrofon bemeneti jelét karaktersorozattá. Ezt követően az egyes szerkezeti elemek (struktúrák) létrehozása ugyanígy történik.
Beszélgessen egy papíralapú chatbottal!
Amint már korábban hallhatta, egy állítás jelentésének megértéséhez sok olyan lépésre van szükség, melyet mi emberek természetesnek veszünk.
Próbálja megoldani a következő feladatokat:
A modul befejezéseként ismét általánosságban a nyelvről lesz szó. Meglévő alkalmazások felfedezésével és saját papíralapú chatbotjaik fejlesztésével a tanulók megértették, mennyire összetett lehet a nyelv, miközben egy olyan programot is fejlesztettek, amely képes reagálni erre az összetettségre. Az emberi nyelv bizonyosan nagy kihívás a mesterséges intelligencia számára. "Minden kettősségével, apróságával és félreérthetőségével, valószínűleg a leginkább összetett rendszer, amit az ember valaha kifejlesztett." Ezért nem sikerült még senkinek olyan gépet építeni, amely hitelesen szimulálja egy ember beszélgetőpartnerét.
Azonban, amint a modul prezentációjának utolsó képe is mutatja, a nyelv szerkezete gyakran még emberek között sem működik tökéletesen. Az olyan modellek, mint például Schulz von Thun négyoldalas modellje szintén beágyazhatók a foglalkozásokba annak bemutatására, hogy mennyire összetett lehet a nyelv az emberek számára, s hogy a küldő és a vevő elképzelései sokszor jelentősen eltérnek egymástól.