https://www.botto.com/
Tananyag
Hivatkozások
- Max-Planck-Gesellschaft - Wenn künstliche Intelligenz Kunst schafft
Művészet ez egyáltalán? Mi a művészet lényege?
A művészet fogalmának szubjektív, tudományos és történelmi megközelítéstől függően számos meghatározása lehet.
A művészet fogalmával az alábbi két feladaton keresztül foglalkozhatunk.
- A tanulók post-itek segítségével, vagy a miro.com weboldalon keresztül kis csoportokban vagy az osztállyal közösen gondolattérképet készítenek, amelyen a "művészet"kifejezéshez kapcsolódó gondolattársítások szerepelnek. Ezután a diákok megvitatják asszociációikat, hogy közös definíciót alkossanak.
- A "művészet" különféle meghatározásait kifüggesztjük az osztályteremben. A tanulók végigolvassák ezeket és odaállnak azon definíció mellé, amelyikkel a legjobban tudnak azonosulni. Ezt követően az egyes definíciók mellett álló diákok megindokolják választásukat, de kifejtik azt is, hogy szerintük mit kellene módosítani - pl. kiegészítés, változtatás - a fogalommeghatározáson.
Használható művészet-definíciók - Ha az alkotás üzen valamit azoknak, aki szemlélik a képet, hallgatják a zeneművet vagy olvassák a könyvet, akkor az művészet, függetlenül attól, hogyan készült.
- A művészet "kreatív alkotás a legkülönfélébb anyagok, nyelvi eszközök, hangok felhasználásával, a természettel és a világgal szemben."
- A művészet az emberi lény valamennyi alkotómunkája.
- Számunkra a művészet egyfajta kreatív kifejezésmód, amely emberi tapasztalatainkat gazdagítja azáltal, hogy érzelmeket vált ki, kérdésfeltevésre sarkall és feszegeti a határokat.
- A művészet olyasvalami, amit művészek alkotnak. Egy művésznek valami rendkívüli dolgot kell véghez vinnie. Tökéletesen el kell sajátítania a technikát pl. az ecsetkezelés és festés mikéntjét, vagy hogy hogyan kell izgalmasan elmesélni egy történetet.
- A művészet nem mindig "szép", érzelmek széles skáláját képes előhívni, kiváltani és bírálni.
A művészet fogalmának megvitatása után a tanulók (kiscsoportokban vagy egész csoportonként) vitassák meg a következő, MI által generált alkotásokhoz kapcsolódó kérdéseket:
- Ki az alkotó - a gép, a programozó, vagy az a személy, akinek az adatait felhasználtad az algoritmus tanításához?
- Helyettesítheti-e az MI az emberi kreativitást és leleményességet?
- Milyen lehetőségek rejlenek ezekben az új alkalmazásokban?
Alkothat-e az MI művészetet?
Az, hogy az MI valóban képes-e művészetet létrehozni, vitatott. A művészet definíciójától függően bármilyen válasz lehetséges. Egyrészt a művészet felfogható úgy, mint ember alkotta dolog, másrészt viszont a befogadó szemszögéből vizsgálva minden művészetnek tekinthető, ami valamilyen módon megérint minket (függetlenül attól, hogy ki az alkotó).
Így ha a "művészetet" az utóbbi szemszögből szemléljük, nagyon is lehetséges, hogy egy algoritmus kreatív legyen, akárcsak mi, emberi lények.
Alkothat-e az MI művészetet?
Sok középiskolás tanuló valamilyen formában már találkozott GAN-okkal vagy Transzformátorokkal. A legtöbb fiatal használ közösségi média alkalmazásokat, mint például az Instagram, TikTok vagy Snapchat, és gyakran kísérleteznek a filterekkel (szűrőkkel). Így arra is van lehetőség, hogy közelebbről megvizsgáljuk a beépített filtereket és alkalmazásokat, hogy pontosan lássuk hogyan működnek, milyen funkcióik vannak, és milyen problémák merülhetnek fel a működésükkel kapcsolatban (lásd: hátrányos megkülönböztetés azáltal, hogy a torz, egyoldalú adatállomány miatt nem ismerik fel a sötétebb bőrszínt).
A következő feladatban a diákok önállóan próbálják ki ezeket a művészi alkotáshoz használható eszközöket, és kitöltenek egy adatlapot is. Az alábbiakban néhány alkalmazást mutatunk be, melyek eltérő művészeti megközelítésük és változó bonyolultsági fokuk révén lehetővé teszik a tanulók számára, hogy megfelelően válasszanak.
A programok sokszínűsége jól szemlélteti, hogy mára mennyi minden vált lehetségessé, ugyanakkor az egyes alkalmazások korlátai is láthatóvá válnak. A tanulóknak önállóan kell kiválasztaniuk az eszközt, kipróbálni, elmenteni/képernyőfotón megörökíteni a végeredményt, majd bemutatni azt a csoportnak. Ennek során a korábban tárgyalt kérdéseket ismét feltehetjük: helyettesíthetik-e az alkalmazások az emberi alkotókat? Egyáltalán művészet-e ez, vagy inkább csak inspirációként szolgálhatnak más alkotásokhoz?
Tananyag
Tesztelhető programok
- Magic Sketchpad
- Ez az alkalmazás automatikusan kiegészíti a rajzokat. A végeredmény meglehetősen pontatlan, vázlatos.
- Autodraw
- Ez az alkalmazás megpróbálja felismerni, hogy mit rajzolunk, és a fejlécben kész, beilleszthető képeket javasol.
- AI Duet
- Ez az alkalmazás a felhasználóval együtt zongorázik a hangjegyek sorozatára reagálva. A hangokat a billentyűk segítségével választhatjuk ki.
- Wombo Dream
- Ez az alkalmazás rövid szövegrészleteket alakít át különböző stílusú festményekké.
- DALL-E Mini
- Ez az alkalmazás rövid szövegeket konvertál 9 különböző képpé. A Dall-E alkalmazást gyakran használják a közösségi médiában, különösen az elmúlt hónapokban.
- Arbitrary Style Transfer
- Ez az alkalmazás a GAN-ok tipikus példája. Képes egy kép stílusát átvinni egy másikra. Lehet választani előre feltöltött képek közül, vagy használhatjuk a sajátunkat is.
- Horror Story Maker (via Open AI)
- Az OpenAI ezen alkalmazása rövid rémtörténeteket ír. Csak egy témát/kulcsszót kell megadni, és a mesterséges intelligencia ír belőle egy két mondatból álló rémtörténetet. Ehhez viszont bejelentkezésre van szükség (itt érdemes más példákat is kipróbálni).
- Gaugan 2
- Ez az alkalmazás a rajzokat élethű képpé alakítja. Fel tudunk tölteni képeket, vagy magunk is létrehozhatjuk őket az ecset segítségével.
- Art Breeder
- Az Art Breeder az egyik leghíresebb GAN. Ebben az alkalmazásban több kép tartalma és stílusa is kombinálható. Ehhez rengeteg kép közül választhatunk a weboldalról, ennélfogva a tartalmat és a stílust is befolyásolhatjuk. Szintén regisztrációhoz kötött!
- A következő weboldalak szintén megfelelőek lehetnek
-